www.decoupage.lowicz.pl

                    


„łowiczanka jestem, z samego łowicza"(...) brzmią pierwsze słowa pieśni ludowej i już wokół maluje się nizinny krajobraz pól uprawnych, gdzie na horyzoncie widnieją niebieskie chaty kryte strzechą... Obraz rodem z realistycznych płócien Józefa Chełmońskiego, prywatnego malarza Ziemi łowickiej. Dla osób, które folklor wyssały z mlekiem matki, to także, a raczej przede wszystkim bogata i nieustająco olśniewająca sztuka, kultura i tradycja. Odzwierciedleniem tych terenów jest strój, popularnie zwany pasiakiem, na którym żywe i zdecydowane zielenie, pomarańcze i fiolety symbolizują bogactwo łowickiej wsi.

Wycinanki, pająki, kołdry, gwiazdy, tasiemki, kwiaty z bibuły to najpiękniejsze i jedyne w swoim rodzaju - bo ręcznie wykonane ozdoby wiejskich chałup.

Wskutek odchodzenia polskiej wsi od własnych upodobań i przejmowania wzorców miejskich polska sztuka ludowa zanika. Dlatego podejmowane są działania dla jej ocalenia. Obecnie rozwija się najbardziej rzeźba w drewnie, malarstwo na szkle oraz tkanina dekoracyjna.

Wszystkie prace wykonane przeze mnie przy pomocy techniki decoupage to pojedyncze egzemplarze stąd gwarancja niepowtarzalności przedmiotu ponieważ nie ma dwóch bliźniaczych.

Jeżli chodzi o typowe łowickie wycinanki to często wykorzystuje konkretne motywy z serwetek czy papieru ryżowego i umieszczam na malowanych przedmiotach. Można je wyeksponować zarówno we wnętrzu rustykalnym jak i nowoczesnym. Taka typowa okrągła wycinanka łowicka bądź niektóre jej elementy często z nieregularnymi brzegami świetnie ozdabia pudła drewniane, szkatuły, kufry, wazony, donice, dzbanuszki czy różnego rodzaju zawieszki i drewniane deseczki. Maluje wszystko i na wszystkim :) Z uwagi na fakt, iż sztuka ludowa wiąże się nierozerwalnie z życiem i kulturą na wsi to taka typowa dekoracja wycinanki łowickiej to symetryczne elementy roślinne oraz zwierzęce np. popularne w regionie łowickim kogut lub paw czy motywy roślinne kwiaty przede wszystkim róże.

Wartość artystyczna idzie w parze ze znaczeniem użytkowym dlatego większość malowanych przeze mnie przedmiotów może być użytkowana zgodnie z przeznaczeniem np. drewniany chustecznik z motywem barwnych kogutów łowickich i kolorowych kwiatów. Chustecznik ten jest zabezpieczony lakierem akrylowym, który chroni przedmiot przed zniszczeniem. Chustecznik jest przecierany i postarzany - są widoczne spękania, które kojarzą się z bardzo starym przedmiotem .


Kolejnym przykładem może być półka typowo łowicka z kogutami na styl dawnych postarzałych mebli. Widoczne są przetarcia i spękania. Możemy ją powiesić jak również postawię. W każdej postaci prezentuje się rewelacyjnie. Unikatowa ozdoba każdej kuchni bądź innego pomieszczenia, któremu nada indywidualny charakter i klimat. Można stawiał na niej potrzebne nam przedmioty – zabezpieczona ochronnym lakierem.


Przedmioty w stylu łowickim są chętnie nabywane przez turystów jako popularne pamiątki kojarzone z regionem łowickim.

BIBLIOGRAFIA:

Książka - "Polska Sztuka Ludowa łowicz"
Broszura - "Rowerem po Ziemi łowickiej"
Folder - "Powiat łowicki"
Tadeusz Więckowski „Ginące piękno „
Artystyczne rękodzieło ludowe w Polsce wydanie Spódzielcze Warszawa 1987 r.

główna   |    o mnie   |    decoupage   |    oferta   |    o łowiczu   |    galeria   |    kontakt

RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE
Sklep: al. Henryka Sienkiewicza 34, 99-400 Łowicz
tel: 506 527 604, e-mail: joana51@wp.pl, www.decoupage.lowicz.pl