Zakątek Rękodzieła

w Łowiczu

O Łowiczu...

„Łowiczanka jestem, z samego Łowicza”(…) brzmią pierwsze słowa pieśni ludowej i już wokół maluje się nizinny krajobraz pól uprawnych, gdzie na horyzoncie widnieją niebieskie chaty kryte strzechą… Obraz rodem z realistycznych płócien Józefa Chełmońskiego, prywatnego malarza Ziemi łowickiej. Dla osób, które folklor wyssały z mlekiem matki, to także, a raczej przede wszystkim bogata i nieustająco olśniewająca sztuka, kultura i tradycja. Odzwierciedleniem tych terenów jest strój, popularnie zwany pasiakiem, na którym żywe i zdecydowane zielenie, pomarańcze i fiolety symbolizują bogactwo łowickiej wsi.

chlebak łowicki ludowy
doniczki łowickie
Wielkanoc po łowicku

Chrońmy sztukę ludową!

Wycinanki, pająki, kodry, gwiozdy, tasiemki, kwiaty z bibuły to najpiękniejsze i jedyne w swoim rodzaju – bo ręcznie wykonane ozdoby wiejskich chałup.

Wskutek odchodzenia polskiej wsi od własnych upodobań i przejmowania wzorców miejskich polska sztuka ludowa zanika. Dlatego podejmowane są działania dla jej ocalenia. Obecnie rozwija się najbardziej rzeźba w drewnie, malarstwo na szkle oraz tkanina dekoracyjna.

Wszystkie prace wykonane przeze mnie przy pomocy techniki decoupage to pojedyncze egzemplarze stąd gwarancja niepowtarzalności przedmiotu ponieważ nie ma dwóch bliźniaczych.

Butelki łowickie folkowe
Chustecznik fol w koguty
Na łowicką nutę ...;)

Kogut czy paw?

Jeżeli chodzi o typowe łowickie wycinanki to często wykorzystuje konkretne motywy z serwetek czy papieru ryżowego i umieszczam na malowanych przedmiotach. Można je wyeksponować zarówno we wnętrzu rustykalnym jak i nowoczesnym. Taka typowa okrągła wycinanka łowicka bądź niektóre jej elementy często z nieregularnymi brzegami świetnie ozdabia pudła drewniane, szkatuły, kufry, wazony, donice, dzbanuszki czy różnego rodzaju zawieszki i drewniane deseczki. Maluje wszystko i na wszystkim 🙂 Z uwagi na fakt, iż sztuka ludowa wiąże się nierozerwalnie z życiem i kulturą na wsi to taka typowa dekoracja wycinanki łowickiej to symetryczne elementy roślinne oraz zwierzęce np. popularne w regionie łowickim kogut lub paw czy motywy roślinne kwiaty przede wszystkim róże.

Wartość artystyczna idzie w parze ze znaczeniem użytkowym dlatego większość malowanych przeze mnie przedmiotów może być użytkowana zgodnie z przeznaczeniem np. drewniany chustecznik z motywem barwnych kogutów łowickich i kolorowych kwiatów. Chustecznik ten jest zabezpieczony lakierem akrylowym, który chroni przedmiot przed zniszczeniem. 

Łowicki zegar ludowy
Łowicka szafka na klucze
Anioł łowicki

Słowo Decoupage oznacza „wydzierać”, „wycinać” ale przecież sztuka decoupage daje nam o wiele większe możliwości tworzenia i rozwoju. Kwestia stworzenia indywidualnego stylu jest w tym wszystkim najważniejsza. Grunt to nie kopiować, nie podpatrywać tylko samemu zgodzie z własną intuicją i wyczuciem tworzyć, wówczas każda praca będzie indywidualna i z duszą :).

Przedmioty w stylu łowickim są chętnie nabywane przez turystów jako popularne pamiątki kojarzone z regionem łowickim.

BIBLIOGRAFIA:

  • Książka – „Polska Sztuka Ludowa łowicz”
  • Broszura – „Rowerem po Ziemi łowickiej”
  • Folder – „Powiat łowicki”
  • Tadeusz Więckowski „Ginące piękno „
  • Artystyczne rękodzieło ludowe w Polsce wydanie Spódzielcze Warszawa 1987 r.

Poznaj moją ofertę!

Przedmioty ręcznie malowane przy pomocy techniki decoupage. Prace w różnym stylu: współczesneretrorustykalnevintage, shabby chic… i oczywiście łowickie. Każdy zapewne znajdzie „coś” dla siebie czy bliskich, na każdą okazję! Zapraszam do obejrzenia mojej galerii i zachęcam gorąco do zakupu wyszukanych perełek!

Dołącz do nas na Facebooku!

Witryna rekomendowana przez
Portal Sztuki Polskiej